Field image

Fields

Last updated 24 Jan 2024
AA Bulimba Hockey ClubOpen
BP / Burringba Park Turf FieldsOpen
DP / Downey Park Grass FieldsClosed
EHTT / Easts Hockey Tiger TurfOpen
RC / Redcliffe Hockey TurfOpen
RP / Racey Park Grass FieldsClosed
SHC / State Hockey Centre Turf FieldsOpen
Univ / University of Old Turf FieldOpen

Upcoming

  1. July 2024

    1. Thu 18

      JUNIOR BOYS CLUB NIGHT DINNER after training

    2. Fri 19

      Girls JT1: 8.45pm SHC1 vs UQ
      Girls JT4: 6.15pm SHC1 vs Pine Hills
      Boys J1: 7.30pm BP2 vs Valley

    3. Sat 20

      Girls U10B: 9.30am at Dp8 vs Ascot
      Girls U12T: 11am at Dp9 vs Valley
      Ladies PL2: 3pm at UQ4 vs Ked Wavell
      Ladies PL3: 1.30pm at UQ4 vs Ked Wavell
      Ladies PL4: 6pm at BP2 vs Easts split venue

      Boys U142: 10.30am at RC vs Valley
      Boys J2: 10.30am SHC1 vs UQ
      BHL1: 4pm at Lab vs Labrador
      BHL2: 2.30pm at Lab vs Labrador
      BHL3: 12noon at Lab vs All Stars

    4. Sun 21

      Ladies ML3: 4.30pm at SHC1 vs SWU
      BHL4: 12noon at EHTT vs Punjabi Kooka
      BHL5: 1.30pm at EHTT vs Easts

      WK2 BWHA U16 Trials

    5. Mon 22

      Div2/3/4 & JT1 fitness 7.15pm; turf (HF1) 8-9pm
      MM1: 7.42pm SHC2 vs Redlands
      MM2: 8.49pm RC vs Com
      MM4: BYE

Full calendar

Bulimba Hockey Club Calendar

  1. July 2024

    1. Thu 18

      JUNIOR BOYS CLUB NIGHT DINNER after training

    2. Fri 19

      Girls JT1: 8.45pm SHC1 vs UQ
      Girls JT4: 6.15pm SHC1 vs Pine Hills
      Boys J1: 7.30pm BP2 vs Valley

    3. Sat 20

      Girls U10B: 9.30am at Dp8 vs Ascot
      Girls U12T: 11am at Dp9 vs Valley
      Ladies PL2: 3pm at UQ4 vs Ked Wavell
      Ladies PL3: 1.30pm at UQ4 vs Ked Wavell
      Ladies PL4: 6pm at BP2 vs Easts split venue

      Boys U142: 10.30am at RC vs Valley
      Boys J2: 10.30am SHC1 vs UQ
      BHL1: 4pm at Lab vs Labrador
      BHL2: 2.30pm at Lab vs Labrador
      BHL3: 12noon at Lab vs All Stars

    4. Sun 21

      Ladies ML3: 4.30pm at SHC1 vs SWU
      BHL4: 12noon at EHTT vs Punjabi Kooka
      BHL5: 1.30pm at EHTT vs Easts

      WK2 BWHA U16 Trials

    5. Mon 22

      Div2/3/4 & JT1 fitness 7.15pm; turf (HF1) 8-9pm
      MM1: 7.42pm SHC2 vs Redlands
      MM2: 8.49pm RC vs Com
      MM4: BYE

    6. Tue 23

      MHL2: 7pm SHC2 vs Norths
      MHL5: 9.20pm SHC1 vs Saints

    7. Wed 24

      Jun girls training 5-6pm: JT1,4 (FF1); U12T (HF2); U10 (Grass 3)
      All ladies Div2/3/4/7 turf (FF2) 6-7pm fitness 7.5pm

    8. Fri 26

      Boys J1: 6.15pm SHC2 vs Commercial
      Girls JT1: 7.30pm BP2 vs Valley
      Girls JT4: 8.45pm EHTT vs All Hallows

    9. Sat 27

      Bulimba Junior Club DP & RP Duty Roster Day - details to follow soon
      Girls U10B: 9.30am at Dp8 vs Valley
      Girls U12T: 8am Dp8 vs Redcliffe
      Ladies PL2 + PL3: both have a BYE
      Ladies PL4: 6pm at BP2 vs Norths

      7:00 AM to 12:00 PM
    10. Sat 27

      Boys U142: 10.30am at BP2 vs Pine/Saints
      Boys J2: 9.15am at BP1 vs Com/Valley
      BHL1: 4.30pm at UQ4 vs Valley
      BHL2: 6pm at UQ4 vs Valley
      BHL3: 7.30pm at UQ4 vs Easts

      6:00 PM
    11. Sun 28

      Ladies ML3: 12noon at BP2 vs UQ9
      JV Managment meeting 3pm
      BHL4: 6pm at SHC1 vs Saints
      BHL5: 7.30pm at SHC1 vs Saints

      wk3 BWHA U16 Trials

    12. Mon 29

      Div2/3/4 & JT1 fitness 7.15pm; turf (HF1) 8-9pm
      MM1: 7.42pm RC vs Ked Wav
      MM2: 8.49pm EHTT vs Ked Wav
      MM4: 6.35 SHC2 vs Pine Rivers

    13. Tue 30

      MHL2: 8.40pm at EHTT vs SWU
      MHL5:

    14. Wed 31

      Jun girls training 5-6pm : JT1(HF1); JT4 & U12T (FF2); U10 (Grass 3)
      Div4/7 turf (HF2) 7-8pm; Div2/3 fitness 7.15pm; turf (FF1) 8-9pm

  2. August 2024

    1. Fri 02

      Boys J1: 6.15pm at UQ4 vs Easts
      Girls JT1: 7.30pm at RC vs Ked Wav
      Girls JT4: 8.45pm at RC vs UQ

    2. Sat 03

      Girls U10B: 9.30am at Dp9 vs Ked Wav
      Girls U12T: BYE
      Ladies PL2: 4.30pm at SHC1 vs Saints
      Ladies PL3: 1.30pm at SHC1 vs Saints
      Ladies PL4: 6pm at SHC1 vs Ked Wav

      Boys U142: 10.30am at SHC2 vs SWU
      Boys J2: 10.30am at SHC1 vs Norths1
      BHL1: 3pm at EHTT vs Easts
      BHL2: 1.30pm at EHTT vs Easts
      BHL3: 12noon at EHTT vs Easts

    3. Sun 04

      Ladies Ml3 1.30pm at BP1 vs Easts6
      BHL4: 6pm at SHC1 vs UQ
      BHL5: 4.30pm at SHC1 vs Easts
      U12 Southern Cross/ Coulter Shield - Downey Park

    4. Mon 05

      Div2/3/4 & JT1 fitness 7.15pm; turf (HF1) 8-9pm
      MM1: 8.49pm EHTT vs Easts
      MM2: 6.35pm BP2 vs UQ
      MM4: 8.49pm RC vs SWU

    5. Tue 06

      MHL2: 7.15pm BP1 vs UQ
      MHL5: 8.10pm SHC2 vw SWU

    6. Wed 07

      Jun girls training 5-6pm: JT1,4 (FF1); U12T (HF2); U10 (Grass 3)
      Div2/3 fitness 7.15pm; turf (HF2) 8-9pm
      Div4/7 fitness 7.15pm + team catchup (9-10pm turf cancelled)

    7. Fri 09

      Girls JT1: BYE
      Girls JT4: 6.15pm at RC vs Easts
      Boys J1: 7.30pm at EHTT vs Norths

    8. Sat 10

      Girls U10B: 9.30am at Dp9 vs Norths
      Girls U12T: 8am at Dp9 vs Ked Wav
      Ladies PL2: 3pm at SHC2 vs Redcliffe
      Ladies PL3: 1.30pm at SHC2 vs Redcliffe
      Ladies PL4: 12noon at SHC2 vs Saints

      Boys U142: 9.15am at RC vs Redcliffe
      Boys J2: 10.30am at RC vs Easts
      BHL1: 3pm at RC vs UQ
      BHL2: 1.30pm at RC vs UQ
      BHL3: TBA

    9. Sun 11

      Ladies ML3: TBA when/where vs Valley6
      BHL4: 1.30pm at SHC2 vs Valley
      BHL5: 12noon at SHC2 vs UQ
      U16 Southern Cross - Ipswich

    10. Mon 12

      Ladies Div2/3/4 & JT1: 7.15pm fitness; turf skills (HF1) 8-9pm with ASTRO

    11. Mon 12

      MM1: 8.49pm BP1 vs Saints
      MM2: 7.42pm SHC2 vs Easts
      MM4: 7.42pm EHTT vs Pine Hills

    12. Tue 13

      Running of the Bulls - Annual Pub Crawl

    13. Tue 13

      Carina Leagues Sportswomen's Awards Dinner & new club Function rooms opening

    14. Tue 13

      MHL2: 8.40pm EHTT vs Easts
      MHL5: 9.20pm SHC1 vs KW

      8:30 PM
    15. Wed 14

      Jun girls training 5-6pm: JT1 (HF1); JT4 & U12T (FF2); U10 (Grass 3)
      All Div2/3/4/7 turf (FF2) 6-7pm; fitness 7.15pm

    16. Fri 16

      Boys J1: 8.45pm at RC vs Saints
      Girls JT1: 8.45pm at SHC2 vs Saints
      Girls JT4: 7.30pm at SHC2 vs SWU

    17. Sat 17

      Girls U10B; Semi final
      Girls U12T: Semi final

      Boys U142: 10.30am at BP1 vs Easts black
      Boys J2: 9.15am at BP2 vs Saints/Pine

    18. Mon 19

      MM1- 4: Semi final

    19. Mon 19

      Div2/3/4 & JT1 fitness 7.15pm; turf (HF1) 8-9pm

    20. Tue 20

      MHL2: bye
      MHL5: 7.30pm EHTT vs Southbank Strikers

    21. Wed 21

      Jun girls training 5-6pm: JT1,4 (FF1); U12T (HF2); U10 (Grass 3)
      Div2/3 fitness 6.30pm; turf (FF2) 7-8pm; Div4/7 turf (HF1) 8-9pm

    22. Fri 23

      Girls JT1 - JT4: Semi Finals

    23. Sat 24

      Girls U12T: Preliminary Final

    24. Mon 26

      Div2/3/4 & JT1 fitness 7.15pm; turf (HF1) 8-9pm
      MM1 - MM4: Preliminary Final

    25. Tue 27

      Paris Olympic Games start (27/7-9/8)

    26. Thu 29

      Girls JT1- JT4: Preliminary Finals

    27. Sat 31

      Jun Grass/ Sat Turf Grand Final

    28. Sat 31

      Girls U12T: Grand Final

  3. September 2024

    1. Sun 01

      Sun Turf Grand Finals

    2. Mon 02

      Div2/3/4 & JT1 fitness 7.15pm; turf (HF1) 8-9pm

      Monday Masters Grand Final

    3. Mon 02

      MM1 - MM4: Grand Final

    4. Fri 06

      Jun Turf Grand Final

    5. Fri 06

      Girls JT1 - JT4: Grand Final

    6. Sat 07

      Turf Grand Final weekend

    7. Sat 07

      BWHA DP Working Bee: 8am-10am (Juns: Under Clubhouse Office/umpires,Change rooms & Snrs: F10 Amenities Block)

    8. Sun 08

      JUNIOR TROPHY DAY AND BREAK UP PARTY from 4pm

    9. Thu 19

      U16 State Championships (19/9 - 22/9) - Sunshine Coast

    10. Sat 21

      Bulls Working Bee: Sat 21/9 & Sun 22/9 9am Clean up Clubhouse & shed for handover

    11. Sat 28

      Div2/3/4 fitness 7.15pm; turf (FF2) 8-9pm;
      Div7 fitness 7.15pm + board talk (9pm turf cancelled)

  4. October 2024

    1. Sat 05

      Date Saver: Carina Leagues Club Annual Awards Dinner

    2. Sat 12

      SENIOR TROPHY PRESENTATION - date still to confirm

    3. Sat 19

      Date Claimer: Bulimba Annual Awards Night
      Carina Legues Club - details to follow soon

  5. November 2024

    1. Sat 23

      MANAGEMENT STRATEGIC PLANNING WORKSHOPS - dates to confirm

    2. Sun 24

      MANAGEMENT STRATEGIC PLANNING WORKSHOPS - to be confirmed

  6. December 2024

    1. Sat 07

      AGM & CHRISTMAS DRINKS: to confirm date and venue

Official partners of Bulimba Hockey Club